Jak grać odpowiedzialnie i co robić, jeśli nie jesteś w stanie?

Hazard online polega na dobrej zabawie. Chodzi o czerpanie radości z grania w nowe gry i rywalizacji z automatami, innymi graczami i krupierami na żywo. Do tego dochodzi również ekscytacja związana z niespodziewaną wygraną lub jackpotem. Ważne jest jednak, aby grać odpowiedzialnie i właśnie to zawsze zalecamy w Gambling ORB.

Kiedy Twoim głównym celem w grach hazardowych online staje się wygranie pieniędzy, musisz zatrzymać się i ponownie przemyśleć swoje priorytety. Celem powinna być przede wszystkim dobra zabawa, a jeśli zdarzy Ci się wygrać kilka złotych, traktuj to jako bonus. Odpowiedzialny hazard polega na tym, że nie wydaje się pieniędzy, których się nie ma.

Partyjka w pokera online lub gry stołowe w kasynie to świetna forma rozrywki. Odpowiedzialna odpowiedzialnie to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu.

Ale jeśli Ty lub ktoś z Twojego otoczenia wykazuje oznaki uzależnienia, musisz wiedzieć, co robić. O tym właśnie jest ten artykuł od GamblingORB.

Inna forma rozrywki na pieniądze

GamblingORB i inne rodzaje hazarduWszyscy potrzebujemy rozrywki. Nie można tylko pracować i wpadać w rutynę. W Polsce jednak rozrywka kosztuje. Wyjazd do kina, wyjście do opery, a nawet wieczór w lokalnym pubie z kumplami – za wszystko trzeba zapłacić. Zakłady online nie różnią się w tej kwestii.

Jedyna różnica polega na tym, że w drugim przypadku możesz dodatkowo wygrać kilka złotych, grając w pokera online, blackjacka lub inną grę. To ten dreszczyk lub, lub co gorsza, nadzieja, może wpędzić Cię w kłopoty. Musisz wiedzieć, jak grać odpowiedzialnie.

Odpowiedzialny hazard zaczyna się od nauki

GamblingORB o odpowiedzialnym hazardzie w kasynieNigdy nie powinieneś się spieszyć. Za każdym razem, gdy próbujesz czegoś po raz pierwszy, musisz zrobić małe rozeznanie, aby wiedzieć, „z czym to się je”. Nie zacząłbyś na przykład grać w blackjacka, gdybyś w ogóle nie znał zasad, prawda? To samo tyczy się każdej formy hazardu online.

Zajrzyj na kilka polskich kasyn internetowych. Nie rejestruj się ani nie graj: przeglądnij je tylko. Zapoznaj się z ich regulaminem. Jeśli są jakieś słowa, których nie rozumiesz, na przykład „wymagania dotyczące zakładów”, poszukaj ich znaczenia w sieci. Sprawdź również portale społecznościowe i czaty związane z hazardem.

Ustawianie limitów przed grą

GamblingORB o limitach i ograniczeniach w kasynach onlineZbyt łatwo dać się ponieść chwili. Musisz więc ustawić pewne limity.

Ustawianie limitu pieniędzy na sesję hazardową

Ograniczenie pieniędzy na jedną sesję hazardową to dobry początek na drodze do odpowiedzialnej etyki hazardowej. Powinieneś już wiedzieć, ile wolnej gotówki zostało Ci po opłaceniu rachunków i kosztów utrzymania. Tylko z tych pieniędzy możesz korzystać. Nigdy nie wydawaj więcej niż masz.

Ustawianie limitu czasu sesji hazardowej

Po ustawieniu limitu gotówkowego wyznacz limit czasowy na każdą sesję online. To następny krok do odpowiedzialnego uprawiania hazardu. Zbyt łatwo dać się ponieść chwili, a im dłużej grasz, tym więcej pieniędzy prawdopodobnie wydasz. Ustal więc limit czasowy i trzymaj się go.

Kontroluj swoje zachowanie podczas gry

Zaczynanie od dobrych intencji to świetna praktyka. Ale jeśli nie będziesz ich miał, możesz szybko znaleźć się w tarapatach. Tak więc następna część artykułu od Gambling ORB o nauce odpowiedzialnego uprawiania hazardu skupia się na wytrwałości w swoich zamiarach.

Uważaj na bonusy

GamblingORB o bonusach w kasynie onlineWiększość graczy z Polski rozpoczyna obstawianie zakładów online od odebrania bonusu powitalnego. Jest to najpopularniejszy rodzaj bonusu, i wszystkie kasyna go oferują, aby przyciągnąć nowych graczy na swoje platformy. Promocje te są sformułowane w sposób, który wydaje się bardzo hojny, co może być zwodnicze. Gracze często odbierają bonus, a po wygraniu pieniędzy dowiadują się, że nie mogą wypłacić gotówki, dopóki nie spełnią wymogu obrotu bonusem.

W takich właśnie sytuacjach polski hazardzista może stracić kontrolę nad czasem i zaplanowanym budżetem, które nałożył w ramach swoich zasad odpowiedzialnego hazardu. Ekscytacja związana z warunkiem spełnienia wymogów bonusu prowadzi do wpłacania dodatkowych depozytów i utraty kontroli. Nie dopuść do takiej sytuacji.

Zrozumienie, że kasyno zwykle wygrywa

GamblingORB o tym, jak wygrywają kasynaWszystkie gry z zakładami online, niezależnie od tego, czy są to automaty czy gry stołowe, cechuje przewaga kasyna i wskaźnik RTP (zwrot do gracza). Najmniejsza przewaga kasyna wynosi zazwyczaj 1,5% i dotyczy to niektórych odmian blackjacka. Jeśli przewaga kasyna wynosi 1,5%, oznacza to, że RTP wynosi 98,5%. Nigdy nie zobaczysz RTP na poziomie 100% lub wyższym, co w zasadzie oznacza, że na dłuższą metę będziesz stratny. Zrozumienie tego jest podstawą odpowiedzialnego hazardu.

Zespół Gambling ORB podkreśla, że w krótkim okresie możesz faktycznie wygrać i wyjść „na plus”, ale przy dłuższej grze najprawdopodobniej przegrasz.

Nie daj się nabrać na paradoks hazardzisty

GamblingORB o błędach graczy w grach hazardowych w kasynie online„Paradoks hazardzisty” to przekonanie, że powtarzające się okoliczności powtórzą poprzednie zwycięstwo. Bzdury. Wszystkie licencjonowane polskie kasyna online działają w oparciu o RNG (generatory liczb losowych), które określają wynik gier, czy to w automaty, karty czy inne gry stołowe. Kluczowym słowem jest tutaj „losowy” i zrozumienie, które jest podstawą nauki odpowiedzialnej gry.

Słownikowe wyjaśnienie słowa „losowy” to „wynik, który pojawia się bez określonego celu, powodu lub wzorca”. Platformy bukmacherskie online wydają dużo pieniędzy na niezależne audyty RNG, które poświadczają, że ich gry generują losowe, uczciwe wyniki. Gambling ORB podkreśla, że powtarzające się okoliczności to tylko przypadek.

Korzystanie z narzędzi odpowiedzialnego hazardu

Jeśli chcesz przenieść swoje podejście do odpowiedzialnego hazardu na wyższy poziom, możesz „sformalizować” własne ograniczenia za pomocą narzędzi oferowanych przez kasyna online. Oto niektóre z najpopularniejszych dostępnych narzędzi.

Narzędzie odpowiedzialnego hazardu w zakresie limitów zakładów

To narzędzie pozwala ustawić dzienny, tygodniowy lub miesięczny limit wpłat. Po uruchomieniu polska platforma ostrzeże Cię, jeśli spróbujesz przekroczyć ten limit. Nie mają na nią wpływu przelewy pieniężne między różnymi portfelami ani żadne dokonane wypłaty. Zwiększenie limitów wchodzi w życie dopiero po 7 dniach, z kolei zmniejszeni wprowadzane jest od razu.

Narzędzie limitu strat

Nasz zespół w Gambling ORB podkreśla, że próby odkucia się po przegranych to zły pomysł. W ten sposób bardzo łatwo zwiększysz straty. Ale dzięki temu narzędziu ograniczysz kwotę, którą możesz stracić lub przelać w określonym czasie.

Narzędzie limitu czasu

GamblingORB o narzędziach, które pomogą Ci grać w kasynie onlinePolscy gracze, którzy mają złą passę, mogą użyć tego narzędzia do zawieszenia dostępu do kasyna na okres od 1 do 30 dni.

Inne narzędzia, które mogą Ci pomóc w odpowiedzialnej grze to:

  • Kalkulator budżetu — pomaga przeanalizować dochody i wydatki w celu ustalenia potencjalnego budżetu na zakłady.
  • Reality Check — to narzędzie uwzględnia wszystkie gry na prawdziwe pieniądze, w które grasz. Działa przy obstawianiu zakładów i generuje raport po każdej grze. Nie jest restrykcyjny – ma charakter informacyjny.
  • Samoocena w zakresie odpowiedzialnego hazardu — jest to narzędzie, które zadaje Ci szereg pytań dotyczących Twojej aktywności związanej z hazardem. Na podstawie Twoich odpowiedzi wskaże, czy grasz odpowiedzialnie, czy też możesz mieć problem.

Ostatnim z dostępnych narzędzi jest narzędzie samowykluczenia, które jest częścią poniższej dyskusji.

Co robić, jeśli czujesz, że nie możesz przestać grać?

GamblingORB o uzależnieniu od hazardu w kasynach onlineJeśli czujesz, że chcesz przestać grać, ale masz z tym problem, być może będziesz musiał skorzystać z narzędzia samowykluczenia. Jest to ostateczny krok dla każdego Polaka, który obawia się, że nie jest w stanie grać odpowiedzialnie.

Samowykluczenie jest dobrowolnym krokiem, który może podjąć każdy polski hazardzista. Po zdecydowaniu się na niego całkowicie wyklucza gracza z witryn hazardowych lub stron z zakładami online. Wszystkie polskie platformy bukmacherskie są zobowiązane do zapewnienia swoim klientom tej opcji.

W Polsce istnieją różne programy samowykluczenia. Zwykle jednak działają w podobny sposób.

  • Wybierz platformę, z której chcesz zostać wykluczony.
  • Podpisz zgodę i potwierdź elektronicznie czas trwania wykluczenia.

Gambling ORB radzi polskim graczom, aby porządnie się zastanowili przed decyzją o samowykluczeniu. Po wejściu w życie (zwykle jest 24-godzinny okres na odstąpienie od umowy) nie będzie można go odwołać do czasu zakończenia żądanego okresu wykluczenia.

Jeśli uważasz, że potrzebujesz pomocy, oto kilka organizacji wsparcia, z którymi możesz porozmawiać o tym, jak grać odpowiedzialnie, zanim podejmiesz zbyt pochopną decyzję, a później będziesz jej żałować – Anonimowi Hazardziści i Instytut Psychologii Zdrowia. Możesz również przeczytać przewodnik „Gambling Addiction and Problem Gambling” na stronie helpguide.org.

Powrót do góry