Co Robić W Przypadku Uzależnienia Od Hazardu?

Każdego roku 14 miliona osób w Polsce uprawia hazard w takiej czy innej formie. Stanowi to około 37% społeczeństwa. Dla zdecydowanej większości jest to nieszkodliwa forma rozrywki. Jednak część osób doświadcza problemów i może paść ofiarą uzależnienia od hazardu. To właśnie dla nich powstał ten artykuł od Gambling ORB.

Dostęp do zakładów online w Polsce jest bardzo wygodny i każdy może obstawiać, nawet podczas podróży czy dojazdu do pracy.

Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, wykazujecie jakiekolwiek oznaki problemów z hazardem, postarajcie się jak najszybciej uzyskać pomoc w zakresie uzależnienia. W tym artykule zespół Gambling ORB zagłębi się w temat, na jakie znaki ostrzegawcze należy zwracać uwagę i jakie są realne szanse na poprawienie tej sytuacji.

Spis treści

  Jak uzależnienie od hazardu wpływa na Ciebie, Twoich przyjaciół, bliskich i życie towarzyskie?

  GamblingORB o uzależnieniu od hazarduW Polsce uzależnienie od hazardu to bardzo poważny problem. Średnia strata finansowa na mieszkańca wynosi 3700 PLN. Liczba ta wzrasta do 60 000 PLN w przypadku nałogowych hazardzistów. Przy ponad jednej trzeciej społeczeństwa obstawiającej zakłady w ciągu roku, uzależnienie od hazardu to problem bardzo realny.

  Konsekwencje nałogowego hazardu obejmują utratę zarówno dóbr materialnych, jak i pieniędzy. Osoby uzależnione mogą uciekać się do sprzedaży aktywów, takich jak samochody i domy. Ich zadłużenie może stale narastać. Często też pożyczają pieniądze od lichwiarzy. Zdarza się również, że osoby uzależnione od hazardu uciekają się do kradzieży w swoim miejscu pracy, a także u przyjaciół i rodziny.

  Kłamstwo staje się normą, ponieważ osoby uzależnione starają się ukryć swoje problemy. Takie zachowanie wpływa na zaufanie i relacje.

  Bardzo ciężko jest przestać grać, co niestety odbija się na pracy lub nauce. Narastający stres związany z rosnącym zadłużeniem zagraża dobremu samopoczuciu emocjonalnemu. Uzależnieni stają się humorzaści i odczuwają niepokój, co może nawet wywołać ataki paniki.

  Szukanie pomocy u polskiego specjalisty od hazardu jest najlepszym rozwiązaniem.

  Oznaki uzależnienia od hazardu

  GamblingORB pro Oznaki uzależnienia od hazarduDostrzeganie oznak uzależnienia od hazardu jest zwykle łatwiejsze u innych niż u siebie. Ludzie mają tendencję do lekceważenia problemów lub szukania wymówek.

  Sygnały finansowe

  Problemy finansowe są zwykle pierwszym przejawem uzależniania od hazardu. Jeśli posiadasz konto bankowe z kimś, kto jest uzależniony od hazardu, możesz zauważyć, że pieniądze są wypłacane bez powodu, a domowe zaskórniaki pozostawione gdzieś w słoikach, torebkach i portfelach mogą zacząć znikać.

  Jeśli uzależniony nie może znaleźć żadnych leżących wokół pieniędzy, może uciekać się do zastawiania wartościowych przedmiotów z domu.

  Jeśli okaże się, że nie masz dostępu do wyciągów bankowych lub znajdziesz niezapłacone rachunki i awiza – wszystko to może być oznaką problemu z hazardem.

  Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, wykazuje którykolwiek z powyższych objawów, zadzwoń na infolinię hazardzistów w celu uzyskania pomocy.

  Zmiany nastroju i zachowania

  GamblingORB o zmianie zachowania osoby uzależnionej od hazarduPolacy uzależnieni od hazardu zazwyczaj doświadczają zmian nastroju i zachowania. Objawy, na które należy zwracać uwagę, obejmują:

  • brak komunikacji i wycofanie,
  • słabą produktywność w miejscu pracy,
  • zmartwienie lub okazywanie oznak pobudzenia bez powodu,
  • bezradność, frustracja, przygnębienie lub grożenie samobójstwem.
  • zmiany w codziennych nawykach, w tym jedzenia, spania i libido,
  • próby sprawowania kontroli nad innymi lub manipulacja,
  • przesadzoną urokliwość lub grożenie.

  Zmiany nastroju i zachowania mogą być bardzo denerwujące dla bliskich przyjaciół i bliskich. Tego typu objawy można rozwiązać poprzez doradztwo hazardowe.

  Obserwacja zachowań kompulsywnych hazardzistów

  GamblingORB o oznakach uzależnienia od kasyn onlineKiedy ktoś jest uzależniony od hazardu, stara się spędzać jak najwięcej czasu na grze – zwykle kosztem czegoś innego, więc zwróć uwagę na:

  • regularne opuszczanie spotkań towarzyskich i brak wyjaśnień,
  • wielokrotne spóźnianie się na spotkania,
  • częste urlopy w pracy,
  • poświęcenie więcej czasu niż to konieczne na wykonywanie rutynowych prac.

  Polacy próbujący ukryć kompulsywne zachowania mogą być bardzo pomysłowi. W końcu muszą jakoś wyjaśnić swoją nieobecność. Jeśli jednak chcesz pokazać takiej osobie, jak przestać uprawiać hazard, nie możesz wierzyć w jej wymówki, nawet jeśli sam siebie w ten sposób usprawiedliwiasz.

  Sposoby na pokonanie uzależnienia od hazardu

  GablingORB o Sposoby na pokonanie uzależnienia od hazarduPolacy z problemami z hazardem mają kilka opcji, jeśli chodzi o odzyskanie kontroli. Możesz:

  • zadzwonić na Telefon Zaufania: 801 889 880,
  • skontaktować się z organizacją wsparcia, taką jak Anonimowi Hazardziści,
  • porozmawiać z doradcą finansowym.

  Możesz także spróbować porozmawiać z osobą, której ufasz, np. z członkiem rodziny lub współlokatorem. Może to być bliski przyjaciel, doradca społeczny, lekarz lub inny pracownik służby zdrowia.

  Ważne jest, aby mieć motywację do poradzenia sobie z hazardem. Bez jakiejkolwiek formy pomocy z zewnątrz rzucanie hazardu najprawdopodobniej skończy się niepowodzeniem.

  Niech Ci się nie wydaje, że nie masz problemu z hazardem, ponieważ jesteś uzależniony tylko od automatów online. Rodzaj gier, w które nie może przestać grać, nie ma znaczenia. Może to być blackjack, ruletka, pokera lub sloty. Próba przezwyciężenia uzależnienia od pokera jest tym samym, co próba przezwyciężenia wszelkiego rodzaju ochoty na hazard.

  Twoim punktem wyjścia powinna być chęć uzyskania pomocy w grach hazardowych online. Organizacje takie jak Anonimowi Hazardziści oferują wsparcie wszystkim osobom dotkniętym problemem hazardu. Gambling ORB również może Ci pomóc, wskazując właściwy kierunek. Ostatecznie jednak to Ty musisz zrobić ten pierwszy krok.

  Poszukaj pomocy lub terapii

  GamblingORB o pomocy i terapii uzależnienia od hazarduOrganizacje takie jak Anonimowi Hazardziści oferują całodobową infolinię, dzięki której w dowolnej chwili można się połączyć z profesjonalistą. Taki telefon może naprawdę pomóc.

  Wszyscy doradcy są osobami kompetentnymi. Często się bowiem okazuje, że taka prywatna i poufna rozmowa robi ogromną różnicę. Doradca po drugiej stronie słuchawki potrafi spojrzeć na Twoją sytuację z zupełnie nowego i obiektywnego punktu widzenia, a ponieważ został dokładnie przeszkolony, potrafi ocenić i przeanalizować problemy graczy.

  Hazardziści w Polsce to bardzo niezależni ludzie, którym ciężko jest się przyznać do problemu. Jednak uzyskanie pomocy w zakresie hazardu online może rozwiać wszelkie wątpliwości i sprawić, że człowiek będzie bardziej otwarty na rozmowę.

  Jeśli nie jesteś gotowy na bezpośrednią interakcję z doradcą, możesz skontaktować się przez e-mail.

  Plusy i minusy doradztwa online

  Zalety Wady
  Wygoda i elastyczność Wiadomości tekstowe mogą być błędnie interpretowane
  Brak list oczekujących, dojazdów czy kosztów Szybkość pisania lub brak synchronizacji może być frustrujące
  Dostępne dla wszystkich osób zmagających się z hazardem Nie nadaje się do nagłych, kryzysowych sytuacji

  Przezwyciężanie strachu przed leczeniem

  GamblingORB o leczeniu uzależnień od kasyn onlineMyśl o leczeniu może nie przemawiać do niektórych polskich hazardzistów, ale potrafi naprawdę pomóc.

  Terapia poznawczo-behawioralna (ang. CBT) zgłębia kulisy hazardu, przyglądając się takim rzeczom, jak przekonania osoby o własnym szczęściu podczas strategicznej rozgrywki w gry niewymagające żadnych umiejętności.

  Inne problemy związane z uzależnieniem od hazardu takie jak lęk, depresja i bycie społecznie wykluczonym również mogą zostać uleczone poprzez terapie psychologiczne.

  Rozmowa z doradcą finansowym, z kolei, może pomóc w poszukiwaniu alternatywy dla spłacenia długu.

  Terapia grupowa

  Terapia grupowa to kolejna opcja pomagająca w uzależnieniu od hazardu. Jeśli nie chcesz korzystać z pomocy przez Internet, zacznij od rozmowy z lekarzem, który w razie potrzeby może skierować Cię do odpowiedniego psychologa.

  Warto także zorganizować sesje psychoterapii grupowej, które pozwolą Ci omówić swoje problemy i porozmawiać o potencjalnych terapiach z rówieśnikami pod fachowym okiem.

  Samowykluczenie, czyli rozwiązanie permanentne

  GamblingORB o samowykluczeniu w kasynachSamowykluczenie to ostateczna opcja radzenia sobie z problemem uzależnienia od hazardu. Powinno się ją stosować dopiero po wyczerpaniu pozostałych alternatyw. Wszystkie najlepsze polskie kasyna online oferują możliwość samowykluczenia. Jeśli uważasz, że jest to jedyne rozwiązania, możesz skontaktować się z zespołem wsparcia hazardu online w danym kasynie i poprosić o umieszczenie Cię na liście wykluczeń.

  Jeśli zdecydowałeś się na całkowite wykluczenie, Twoje członkostwo w kasynie zostanie anulowane. Niektórzy gracze z Polski decydują się jednak tylko na wykluczenie się z części gier.

  Na niektórych platformach masz możliwość ustawienia dziennych, tygodniowych lub miesięcznych limitów depozytów. Różnią się one w zależności od kasyna.

  Programy samowykluczenia w różnych krajach

  GamblingORB o Programy samowykluczenia w różnych krajachKilka krajów wdrożyło już programy samowykluczenia. W Wielkiej Brytanii jest to Gamstop, który ma zastosowanie do wszystkich brytyjskich platform bukmacherskich licencjonowanych przez brytyjską Komisję ds. Hazardu. Szwedzki Inspektorat Hazardu ma podobny program o nazwie Spelpaus.

  Wszystkie te programy samowykluczenia mają jedną wspólną cechę: blokują graczom dostęp do kasyn internetowych licencjonowanych przez ich krajowe organy licencyjne. Nie mogą jednak powstrzymać graczy przed dostępem do kasyn online licencjonowanych przez inne agencje.

  Programy zakazu hazardu na zamówienie

  Pomoc w zakresie hazardu online jest również dostępna w dedykowanych programach, takich jak Gamban i Gamlock. Programy te nie są ograniczone do danego kraju. Możesz z nich skorzystać, aby wykluczyć się z witryn bukmacherskich na całym świecie. Mają również opcję kontroli rodzicielskiej, dzięki czemu możesz zablokować im dostęp do platform bukmacherskich online.

  Dyskretne uzyskiwanie pomocy z uzależnieniem od hazardu

  GamblingORB o uzależnieniu od hazardu pomagaNikt nie lubi przyznawać się do uzależnienia od hazardu, dlatego powstał szereg anonimowych organizacji. Oczywiście uzależnienie od hazardu to nie tylko problem graczy z Polski. Wiele krajów na całym świecie ma tego typu agencje.

  Ogólnoświatowe anonimowe organizacje pomocy

  Gambling Orb, w ramach niesienia pomocy ludziom uzależnionym od hazardu, przedstawia listę przydatnych organizacji.

  Anonimowi hazardziści

  Wspólnota Anonimowi Hazardziści została założona w 1957 roku i ma swoich przedstawicieli na całym świecie. Jedynym warunkiem dla graczy, którzy chcą dołączyć, jest chęć i motywacja do zaprzestania hazardu lub kontrolowania go. Anonimowi Hazardziści oferują 12-etapowy program, który pomaga graczom zarządzać swoimi zakładami. Szczegóły na stronie AH: http://www.anonimowihazardzisci.org.

  Fundacja „Postaw na siebie”

  GamblingORB o Fundacja „Postaw na siebie”Fundacja powstała z inicjatywy Szymona Bartnickiego i pomaga hazardzistom, a także ich bliskim w profilaktyce uzależnienia od hazardu. Projekt rozpoczął się w 2017 roku i z początku był czymś w rodzaju terapii jego autora, który również jest hazardzistą. Z czasem jednak przerodził się w fundację i do dziś pomaga osobom zmagającym się z tym problemem. Więcej informacji znajdzie tu: http://www.ncpgambling.org.

  Tabela zawiera informacje kontaktowe światowych agencji pomagającym osobom uzależnionym od hazardu.

  Kraj Organizacja Dane kontaktowe
  Argentyna Juegoresponsable 0800-333-0333,
  Austria Spielsuchthilfe (1) 544 13 57
  Belgia VAD 02 423 03 33
  Brazylia Jogadores Anônimos (11) 3229-1023
  Kanada ProblemGambling 1-866-531-2600
  Chile Psicólogos Ludopatía Chile 9 222 3860
  Francja IFAC + 33 (0)2 40 84 76 20
  Niemcy Spielen mit Verantwortung: Glücksspielsucht 0800-1 37 27 00
  Włochy TVNGA 800 55 88 22
  Holandia AGOG 0900-2177721
  Norwegia Hjelpelinjen 800 800 40
  Portugalia Jogo Responsável 213 950 911
  Hiszpania FEJAR 900 200 225
  Szwecja Stödlinjen 020-819 100
  Szwajcaria Sucht Schweiz 021 321 29 11

  Przydatne numery infolinii dla polskich hazardzistów

  GamblingORB o Przydatne numery infolinii dla polskich hazardzistówTen artykuł od Gambling ORB koncentruje się na graczach szukających pomocy w grach hazardowych online w Polsce. Dlatego też poniżej podajemy kilka przydatnych stron internetowych, na których warto szukać pomocy.

  • Uzależnienia behawioralne – strona poświęcona różnym uzależnieniom, w tym od hazardu. Znajdziesz tu mnóstwo przydatnych artykułów, a także Poradnię Online.
  • GamblingAid – projekt non-profit zajmujący się uzależnieniem od hazardu i ułatwiający dostęp do telefonu zaufania.
  • Instytut Psychologii Zdrowia – oferuje telefon zaufania, który działa codziennie w godzinach od 17:00 do 22:00.

  Oto kilka numerów infolinii:

  • Fundacja 24 Godziny – 801 015 121
  • Karan – 22 618 65 97
  • Monar – 22 823 65 31
  • Kryzysowy telefon zaufania – 116 123

  Pomaganie przyjacielowi uzależnionemu od hazardu

  GamblingORB o Pomaganie przyjacielowi uzależnionemu od hazarduStaraj się nie dopuścić do złości lub frustracji. Ważne jest, aby nie osądzać ani nie grozić.

  Nigdy nie oferuj spłaty cudzych długów spowodowanych hazardem. Możesz w ten sposób ustanowić zły precedens. Lepszym podejściem jest zaproponowanie doradztwa finansowego.

  Jak przekonać kogoś, że potrzebuje pomocy lub leczenia?

  Przekonanie siebie lub kogoś innego, że potrzebują pomocy, jest jedną z najtrudniejszych rzeczy. Jest to jednak jedyne wyjście.

  Powrót do góry